İSRAİL HAVA KUVVETLERİ V.S TÜRK HAVA KUVVETLERİ

2011-10-21 22:44:00
İSRAİL HAVA KUVVETLERİ V.S TÜRK HAVA KUVVETLERİ |  görsel 1

türk hava kuvvetleri envanteri;

f16 cd blok30 ve blok40 modelleri toplam 203 adet f4-e 157 adet.

israil hava kuvvetleri envanteri;

f16 cd blok30 ve blok40 modelleri toplam 235 adet f16 cd blok52 plus modelleri toplam 105 adet f15-eagle 84 adet

sayı olarak hemen hemen denk kuvvetler gibi. üstelik bizim pilotlar her türlü ipe dizer gibi geliyor bizlere.

ama detaylara inelim.

türkiye'nin elindeki f16'ların tamamı blok30 ve blok40 modelleri iken israil'in elindekilerin birçoğu blok52 plus modelleridir. yani bu modeller daha yeni teknolojiye sahip olup daha üstün savaş kabiliyetlerine sahiptirler. ayrıca türk hava kuvvetleri'nin ikincil savaş gücü eski teknolojiye sahip f4-e uçakları iken israil hava kuvvetleri'nin ikincil savaş gücü f16'lardan daha kabiliyetli, daha büyük, daha uzun menzilli ve daha vurucu olan f15 eagle uçaklarıdır.

hadi iman gücüyle bu bariz handikapların üstesinden geldik diyelim. peki yazılım olayını ne yapacağız?

bizdeki uçakların tamamında israil hava kuvvetleri "dost" olarak görülürken, israil hava kuvvetleri istediği unsuru dost istediği unsuru düşman olarak yaftalayabilecek yazılımlara sahip.

--alıntı--

Envanterlerin karşılaştırılması , hernekadar israil'in Türkiye'ye karşı tartışılmaz üstünlüğünü ortaya koyuyorsa da, gerçek bir güç mukayesesinde israil'in sahip olduğu iki büyük teknolojik avantajın da hesaba katılması gerekir. Bunlardan birincisini izah için önce, ABD'nin müttefiklerine sattığı uçaklardaki "dost-düşman" ayırımı yapan elektronik sistemin hasım uçakları gözle görülme mesafesinden çok daha uzakta teşhis ederek hedefe kilitlendiğini ve otomatik olarak füzeleri ateşlediğini belirtelim. Özel stratejik müttefik muamelesi gören israil, ABD'den kaynak yazılım kodlarını sağladığı için, savaş uçaklarının "dost/düşman" yazılımını kendi düzenliyor ve kimi düşman görmek istiyorsa onu sisteme işliyor. Buna mukabil, ABD'nin Türkiye'ye sattığı uçaklardaki standart "dost-düşman" sistemi israil'i "düşman" olarak görmüyor. ABD kaynak kodları vermediği için de Türkiye yazılımı değiştirerek sistemin israil'i "düşman" olarak tanımlamasını sağlayamıyor . Bu durumda, muhtemel bir Türk-israil hava savaşında Türk pilotları daha israil uçaklarını görmeden, israil uçaklarının elektronik hedef saptama sistemleri teşhis ettikleri Türk uçaklarına kilitlenerek füzelerini ateşleyecek ve Türk uçaklarını düşüreceklerdir.

--alıntı--

işte böyle arkadaşlar...

füzelerden, israil'in uydu kontrol sistemlerinden bahsetmeyeceğim bile.

hiç şüphesiz ki israil ile gireceğimiz savaş hava kuvvetlerimizin tamamen imha olmasına yani milyarlarca doları sokağa atmamıza sebep olacaktır. oysa bizler yıllardır türk hava kuvvetleri'nin üstünlüğü ile övünen bir milletiz. ne yazık ki gerçekler böyle.

öyle gösteri uçuşlarında birbirine teğet geçmekle güçlü ve caydırıcı olunmadığı aşikar.

ayrıca israil hava kuvvetleri'nin bir başka üstünlüğü daha var. onların askerleri şehit olurken hiçbir israilli paşa golf oynamıyor, ayrıca hiçbir eski israil hava kuvvet komutanı cezaevinde değil.

(bkz: istikbal göklerdedir)

5562
0
0
Yorum Yaz